A számítógép 5 legfontosabb része

rendszergazda
Szűrés törlése
TEAM8
TEAM8
2022.11.01 09:02
A számítógép 5 legfontosabb része

Mielőtt a számítógépek fontos részeit megvitatnánk, részletezzük, mi is az a számítógép.

Minden olyan gép, amely kódok, algoritmusok és egyéb aritmetikai jellegű utasítások végrehajtására van programozva. Ezeket a gépeket többek között művészeti alkotások és dokumentumok készítésére, információk küldésére és fogadására és a világhálón való keresésre használjuk. A benne betöltött kódok, algoritmusok és más információk lehetővé teszik a számítógépek számára, hogy ilyen funkciókat hajtsanak végre.

Íme a számítógép 5 legfontosabb alkatrészének listája:

  • Alaplap
  • Központi feldolgozó egység (CPU)
  • Videokártya (grafikus kártya)
  • Memória (RAM)
  • Háttértár (SSD vagy HDD)

Az alaplaphoz csatlakozik a számítógép többi fent említett alkatrésze. Ezek az elemek egy számítógépből sem maradhatnak ki, tedd őket egy vázba, vagyis egy számítógépházba, hogy könnyebben egyben és rendezetten tartsd és megvédhesd ezeket az alkatrészeket.

Most bontsuk le az alkatrészeket, és nézzük meg őket egyesével.

Alaplap

A számítógép szerves része, mivel a gép különböző összetevői ezen az áramköri lapon keresztül kommunikálnak egymással, így vezeti a számítógép legfontosabb alkatrészeinek listáját. A hatékony működés érdekében a bemeneti és kimeneti eszközök, például a billentyűzet, az egér és a hangszórók is ehhez a részhez vannak csatlakoztatva.

Processzor (központi feldolgozó egység, CPU)

A CPU a számítógép agya, ami közvetlenül az alaplaphoz van csatlakoztatva. Kulcsfontosságú a kommunikáció biztosításában a számítógép összes többi részével. A kapott utasításokat értelmezi és végrehajtja, ezért kulcsfontosságú szerepe van a számítógép sebességében. A piacot jelenleg a két fő gyártó, az Intel és az AMD uralja.

Grafikus feldolgozó egység (videokártya, GPU)

A nagy teljesítményű GPU kulcsfontosságúak azok számára, akik a számítógépükön videókat szerkesztenek, játszanak vagy más nagy grafikai igényű programokat fejlesztenek vagy használnak. A GPU tartalmazza a grafikus processzor chipjét és az ehhez tartozó memóriát. A grafikus kártyák általában közvetlenül kommunikálnak a monitorral, ezért szükségünk lehet egy jó minőségű monitorra is ahhoz, hogy lássuk, mire képes a videokártyánk.

Memória (RAM)

Mindannyian hallottunk már a RAM-ról, ez a memóriaegység tárolóhelyként szolgál a programok és folyamatok által gyakran használt adatok számára. Minden alkalommal, amikor a számítógép újraindul, akkor ez a memória törlődik. Ennek a funkciónak köszönhetően a RAM lehetővé teszi a programok és alkalmazások azonnali megnyitását és bezárását is. A memória legfontosabb jellemzői, amelyeket érdemes figyelembe venni vásárlás előtt, az a tárolókapacitás és a sebesség.

Háttértár (HDD, SSD)

A számítógépek merevlemez-meghajtóra (HDD) vagy szilárdtestalapú meghajtóra (SSD) tárolja az adatokat. A merevlemezek olyan lemezek, amelyeken adatokat tárolnak, benne egy mechanikus kar beolvassa a lemezt, hogy összegyűjtse, olvassa és írja az adatokat. Az utóbbi években széles körben használt SSD-k más elven működnek, nincs bennük mozgó alkatrész. Nem vesztegetik az időt arra, hogy várjanak egy mechanikus karra, amely adatokat gyűjt a lemezről, így az SSD-k sokkal gyorsabbak, mint a merevlemezek és jóval alacsonyabb fogyasztásúak is.