Hogyan építs saját számítógépet?

A saját számítógép megépítése ijesztő projektnek tűnhet, különösen a legelső alkalommal. Lehet, hogy aggódsz amiatt, hogy túl bonyolult, túl drága vagy túl időigényes ez a folyamat, de nem szükséges annak lennie.
Ebben az útmutatóban lépésről lépésre elmagyarázzuk, hogyan lehet egy számítógépet felépíteni, kezdve azzal, hogy tisztázzuk az igényeket, a számítógép különböző részeit, végül pedig végigvezetünk a számítógép építésének folyamatán.
Milyen számítógépet szeretnél építeni?
Mint bármi máshoz, amit építesz, általában annak meghatározása a legjobb kiindulópont, hogy mit szeretnél létrehozni. Ha tudod, hogy milyen PC-t szeretnél, az segít a választások egyszerűsítésében.
Egy számítógép különféle igényekre építhető. Érdemes ezért első körben kitalálnunk, hogy mire fogjuk használni az adott gépet, akarunk-e játszani rajta vagy munkára használjuk, esetleg csak böngészésre és a mindennapi dolgokra. Ha már tudod, hogy milyen számítógépet szeretnél, könnyebb eldöntened, hogy milyen hardverekre lesz szükséged. (A hardverek azok az összetevők, amelyek a számítógépet alkotják, ezek határozzák meg a teljesítményét.)
Alacsonyabb összköltséggel hozhatod ki a legtöbbet PC-d teljesítményéből, ha már a kezdetektől fogva tudatosan fektetsz be a megfelelő alkatrészekbe.
Milyen alkatrészekre lesz szükséged?
Miután eldöntötted, milyen számítógépet szeretnél, megkezdheted a hardverek felkutatását és megvásárlását.
A számítógép alapvető összetevői a következők:
- alaplap
- processzor (CPU)
- tárhely (HDD vagy SSD)
- memória (RAM)
Ezek a számítógép „belei” és ezek befolyásolják leginkább a rendszer általános teljesítményét. Összehasonlításképpen, a többi összetevő, például a ház, a monitor, az egér, a tápegység és a billentyűzet kevésbé befolyásolja azt.
Alaplap
Az alaplap az az áramköri lap, amely mindent összekapcsol: a fent sorolt hardvereket, a tápegységet és a grafikus kártyát is, így ezt mindenképpen a többi hardverrel való kompatibilitás függvényében érdemes kiválasztani.
Az alaplap határozza meg a számítógép fizikai formáját és méretét, de azt is meghatározza, hogy a számítógép milyen egyéb hardverelemeket használhat. Például az alaplap meghatározza a processzor teljesítményét, amelyet a számítógép képes kezelni, a memóriatechnológiát (DDR5, DDR4, DDR3 stb.), a tárolási formát (2,5 hüvelykes, mSATA vagy m.2) és a tárolási interfészt (SATA vagy PCIe).
Processzor (CPU)
A processzor a számítógép motorja és meghatározza a teljesítménnyel kapcsolatos elvárásaid a teljes összeállításra vonatkozóan. A CPU biztosítja a feldolgozási teljesítményt és az utasításokat a számítógép összes művelete mögött.
A CPU meghatározásakor ügyelj a teljesítményre, minél magasabb órajelű, annál gyorsabb a processzor. A több GHz azonban azt is jelenti, hogy a CPU több energiát fogyaszt, ami magasabb rendszerhőmérséklethez vezet, ami jobb légáramlást vagy hőelvezetést igényel a számítógép belsejében.
Memória (RAM)
A memória (RAM) bővítése az egyik leggyorsabb, legegyszerűbb és legolcsóbb módja az építendő számítógép teljesítményének növelésére. A RAM több szabad helyet biztosít a rendszernek a használt adatok ideiglenes tárolására, így segíti az egyidejű feladatok végrehajtását, például több lap megnyitását böngészés közben hosszú betöltési idő nélkül vagy több erőforrásigényes program párhuzamos futtatását.
A háttérszolgáltatások és folyamatok is merítenek a RAM-ból, és ezért nagyon fontos, hogy a lehető legtöbb memóriával rendelkezzen a számítógépünk. Minél több dologra kell „gondolnia” a gépünknek, annál több szabad memóriára lesz szüksége.
A legjobb RAM kiválasztása a rendszerhez két dolgot foglal magában: a kompatibilitást és azt, hogy a rendszer mennyi RAM-ot tud maximum támogatni. Először is azonosítsd a rendszer által használt modul típusát az alaktényező alapján (a modul fizikai formája, általában az asztali számítógépek UDIMM-et használnak, a laptopok pedig a SODIMM-eket), majd a memóriatechnológiát (DDR5, DDR4 stb.).
Másodszor, nézd meg, hogy a rendszer mennyi GB memóriát képes kezelni. Ha 64 GB RAM-ot vásárolsz és a számítógéped csak 16 GB-ot tud maximum kezelni, akkor ez 48 GB elvesztegetett memóriát jelentene, amit nem tudsz kihasználni és kompatibilitási problémákba is ütközhetsz. Nem mindenkinek van szüksége ugyanannyi memóriára, így érdemes előre gondolkodni, hogy mennyi RAM-ra lesz szükséged a számítógép használatához.
Tárhely (SSD)
A fájlokat és adatokat a rendszer a tárolómeghajtóra menti. Ez lehet merevlemez (HDD) vagy szilárdtestalapú meghajtó (SSD). Bár a merevlemezek hagyományosan több tárhelyet adtak, az SSD-k lényegében elavulttá tették őket. Átlagosan 6x gyorsabban teljesítenek, és 90x energiahatékonyabbak, mint a merevlemezek. A sebességbeli eltérés abból adódik, hogy a különböző típusú tárolóeszközök hogyan töltik be az adatokat (olvasás), illetve hogyan mentik vagy továbbítják az adatokat (írás). A merevlemezek kis mechanikus mozgó alkatrészeket és forgó tányérokat használnak, míg az SSD-k NAND flash technológiát. A különbség jobb sebességet, hatékonyságot és tartósságot eredményez, mivel a kis mechanikai alkatrészek és a forgó tányérok sokkal érzékenyebbek a fizikai sérülésekre, mint a NAND.
Számítógépház, hűtés és tápegység
Az építendő számítógép típusa azt is befolyásolja, hogy milyen házat, ventilátort és tápegységet kell használnod. Ha nagy teljesítményű számítógépet építesz, akkor robusztus tápegységre lesz szükség, hogy minden elem kiválóan működjön. Szükséged lesz egy optimális belső légáramlással és ventilátorokkal ellátott házra is a forró levegő kivezetéséhez, amely rossz hűtés mellett potenciálisan károsíthatja a rendszert. A kötegelők és kábelvezetők hatalmas segítséget nyújtanak a számítógépházon belüli vezetékek rendszerezésében.
PC a költségvetésre építve
A számítógép alkatrészeinek költsége nagyon eltérő lehet, ezért célszerű előre tervezni egy reális költségvetést. A legtöbb „számítógép-építő” szeretne javítani egy már előre összerakott PC teljesítményén, de ezek a testreszabott módosítások valamivel drágább végső költségekhez is vezethetnek. Számíts rá, hogy nagyra kell nyitnod a pénztárcád, ha a lehető legjobb teljesítményt szeretnéd elérni számítógéped összetevőiben. A magasabb teljesítményű processzorok többe kerülnek, mint a gyengébbek, a nagyobb méretű memóriák és SSD-k pedig drágábbak, mint kisebb társaik.
Hogyan építsd fel számítógéped?
Az építés igazán izgalmas folyamat! Mielőtt belevágnánk az építési folyamatba, összeszedtük a három legfontosabb tippünket.
A legfontosabb tippek számítógép felépítéséhez:
- Készíts elő egy munkaterületet, ahol rendszerezve tarthatod a számítógép alkatrészeit, mivel semmi sem lesz frusztrálóbb, mint amikor nem találod, amire éppen szükséged lenne.
- Viselj elektrosztatikus kisülésű (ESD) csuklópántot, kerüld a statikus elektromosságot és ha lehetséges, szőnyeg helyett dolgozz szilárd padlón. A statikus energia azon kevés módok egyike, amelyekkel a hardver megsérülhet.
- Tarts kéznél egy doboz sűrített levegőt, hogy eltávolíthasd a port az interfészekről, különösen a processzor és a memória beszerelése közben.
Első lépés: Az alapvető hardverek hozzáadása
A processzor és a tápegység alaplapra történő telepítéséhez, majd az alaplap a számítógépházba helyezéséhez kicsit nehéz világos írásos, lépésről lépésre szóló utasításokat adni. Az alkatrészek beszerelése és összeszerelése alapvetően nem bonyolult, de előfordulhatnak kisebb problémák, illetve eszközönként eltérhetnek a szerelési folyamatok. Javasoljuk, hogy a pontos útmutatásért tanulmányozd az egyes alkatrészek kézikönyvét.
Második lépés: A memória hozzáadása
A RAM az egyik legegyszerűbben telepíthető hardver a számítógép építése során. Három szakaszra bontottuk a folyamatot:
- Keresd meg a memórianyílásokat az alaplapon.
- Tartsd a memóriamodulokat az oldalán, hogy ne érintsd a chipeket és a tűket.
- Igazítsd a modulon lévő hornyokat a nyílásban lévő bordához, majd határozottan nyomd a modult a helyére, amíg kattan egyet.
Harmadik lépés: A HDD vagy SSD hozzáadása
A megvásárolt SSD (2,5 hüvelykes, mSATA vagy M.2) formátumától függően a telepítéshez a meghajtót a tárolófelülethez kell csatlakoztatni, majd a meghajtórekeszbe kell illeszteni (ha 2,5 hüvelykes SSD-ről van szó). Ha a lehető legnagyobb kapacitást keresed, és szűkös a költségvetés, akkor egy nagyobb méretű HDD is vonzó választás lehet. A merevlemez beszerelésére vonatkozó utasításokért olvasd el annak használati útmutatóját.
Ideje elindítani az új számítógépet!
A rendszer összeállítása után eljött a nagy pillanat ideje – nyomd meg a bekapcsológombot! Előtte győződj meg arról, hogy a monitor, a billentyűzet és egér is csatlakoztatva van a számítógéphez és ha minden megfelelően működött, megjelenik egy képernyő, ahol beléphetsz a BIOS rendszerbe. Ha van operációs rendszerrel rendelkező SSD vagy HDD meghajtó, indítsd el és telepítheted is az operációs rendszert. Ezen a ponton az összeszerelés véget ért – gratulálunk, megépítetted saját számítógéped!