Mit csinál egy rendszergazda?

rendszergazda
szolgáltatás
Szűrés törlése
TEAM8
TEAM8
2022.02.01 16:12
Mit csinál egy rendszergazda?

A vállalatok munkájuk nagy részében hálózataiktól függenek, ezért magától értetődő, hogy minden ilyen problémát gyorsan és azonnal ki kell javítani. Ez a rendszergazdák felelőssége.

A rendszergazdák felelősek a cég számítógépes rendszereinek karbantartásáért, konfigurálásáért és megbízható működéséért. Különösen a többfelhasználós számítógépekért és főleg a szerverekért felelnek, ezenkívül minden berendezést és szoftvert naprakészen tartanak.

Mit csinál egy rendszergazda?

Az informatikai rendszeradminisztrátor az első kapcsolatfelvételi pont a szervezet hálózati felhasználói számára, ha technikai problémákkal szembesülnek. Például a rendszergazdák biztosítják, hogy az irodában működjön az internetkapcsolat vagy a levelezőszerver és zökkenőmentesen feldolgozza azokat az e-maileket, amelyeket a cég minden alkalmazottja küld és fogad.

A rendszergazdák (vagy IT-szakemberek) együttműködnek és információkat gyűjtenek a hálózati felhasználóktól (user) a probléma meghatározása és kijavítása, a rendszer hardverének és szoftverének hibáinak elhárítása, valamint a szállítókkal is a további információk begyűjtésének érdekében. A számítógéprendszer rendszergazdáinak általában dokumentálniuk kell a különféle hibaelhárítási kísérleteket, hogy megtalálják a megoldást bizonyos hálózati problémákra.

A rendszergazdák gondoskodnak arról, hogy az általuk kezelt számítógépek teljesítménye és biztonsága megfeleljen a hálózati felhasználók igényeinek, anélkül, hogy a cég költségvetését túllépnék. Ezen igények kielégítése érdekében számítógépalkatrészeket és szoftvereket vásárolhatnak, telepíthetnek vagy frissíthetnek. Esetleges automatizálás biztosítása, fenntartják a biztonságot, hibákat észlelnek és hárítanak el, valamint a személyzet képzése és/vagy felügyelete is a munkájukhoz tartozik és technikai támogatást nyújtanak a projektekhez.

A rendszergazdák különböző típusúak lehetnek szerepük és felelősségük alapján:

Szerveradminisztrátor

A szerveradminisztrátor karbantartja a szerverek (és esetenként az alkalmazások) operációs rendszerét is, mint például a levelezőszolgáltatások, webszolgáltatások stb., valamint a hardverrel, operációs rendszerrel vagy alkalmazással kapcsolatos problémák elhárításáért is felelős.

 

Hálózati adminisztrátor

A hálózati adminisztrátor karbantartja a hálózati infrastruktúrát, például a routereket és a swicheket és elhárítja a hálózattal kapcsolatos problémákat.

 

Adatbázis adminisztrátor

Az adatbázis adminisztrátor karbantartja a cég vagy szervezet által használt adatbázis rendszert. A nagyobb szervezetekben léteznek olyan informatikai osztályok, amelyek kifejezetten ezért a szerepért felelősek. Kisebb szervezetekben ezt a szerepet általában a kiszolgáló rendszergazdája viszi.

 

Biztonsági rendszerek adminisztrátora

A biztonsági rendszerek adminisztrátora karbantartja a biztonsági rendszerek napi működését és képes kezelni például a rendszerfigyelést (monitorozást) és a rendszeres biztonsági mentéseket. Egyéni felhasználói fiókok beállítása, törlése és karbantartása, valamint az egész szervezeti biztonsági eljárások kialakítása a feladata.

 

Milyen egy rendszergazda?

A legtöbb rendszergazda ügyeletes, valamint olyan rendszer- és hálózati infrastruktúrákkal rendelkeznek, amelyeknek napi 24 órában, a hét minden napján kell működniük.

A rendszergazdákra manapság nagyon nagy a kereslet és kulcsfontosságúak az internetes alkalmazások, webalkalmazások és felhőalapú cégek sikere szempontjából.

Mi, a TEAM8-nál professzionális, mindenre kiterjedő rendszergazdai szolgáltatásokat vállalunk. Tapasztalt szakértői csapatunk minden esetben a gyors hibajavításban és hibátlanul üzemelő rendszerek kiépítésében érdekelt, tisztában vagyunk vele, hogy mennyi minden múlhat egy vállalkozás informatikai rendszerének tökéletes működésében.