Rendszergazdai történetek #2

A több részes blogtörténetünket az első munkafázis bemutatásával folytatjuk. (Az előző részt itt tudod megtekinteni.)
Minden telepítést és üzemeltetést egy helyszíni felméréssel kezdünk. A szemle során a megrendelő elképzeléseinek megvalósíthatóságát és annak módját vizsgáljuk meg: meghatározzuk a szükséges eszközök és berendezések típusait, helyeit és a telepítési munkák folyamatát, amelyekre végül árajánlatot küldünk.
Az első fázis
Az irodahelyiség kialakítása villamos és LAN hálózat szempontjából (hány munkaállomás lesz, milyen áramforrás van az adott helyeken).
Egy hálózat megtervezése során figyelembe kell venni a környezet fizikai adottságait, illetve azt, hogy ezen adottságokat hogyan tudjuk praktikusan és esztétikusan egyaránt maximálisan kihasználni. A felmérés során meghatározzuk azon pontokat, pontos helyeket az irodán belül, ahová telepíteni szeretnénk a hálózati erőforrásokat (rack szekrény, szerver, router, switch), munkaállomásokat és egyéb külső eszközöket (nyomtató, kamera, stb). A fizikai helymeghatározások után kialakítjuk az útvonalakat, a villamos és a LAN hálózatnak egyaránt.
A villamos hálózat kialakítása
A szakmai mélységet és hozzá kapcsolódó szaknyelvet elkerülve, egyszerűen és érthetően az alábbi szempontok szerint alakítjuk ki az elektromos hálózatot tudva azt, hogy a kellő áramellátás a rendelkezésünkre áll.
Az elektromos hibák kiszűrésének könnyítése és a teljesítmény megfelelő elosztásának érdekén több áramkörös kialakítást alkalmazunk. Az áramkörök kialakításánál figyelembe vesszük, hogy az iroda rendelkezik-e időkapcsolóval, illetve használnak-e olyan elektromos kapcsolót, amely részben vagy egészben megszünteti az áramellátást.
Mivel a szerverek és kamerák rendszerint 0-24 órában üzemelő eszközök, így azok áramellátását célszerű úgy kialakítani, hogy azt ne kapcsolja le semmi automatikusan. Ezért, ha rendelkezik az iroda ilyen kapcsolókkal, akkor azoktól elkülönítve hozunk létre egy olyan áramkört, amely független stabil áramellátást biztosít, sőt számos esetben szünetmentes táp bekötése ajánlott. Az áramkörök kialakításakor meghatározzuk, hogy egy adott ponthoz mennyi konnektorra van szükség, figyelembe véve a bővítés és előre nem látható eszközök használatának lehetőségét. Munkánk során rendszerint az IT hálózat kialakításához szükséges áramforrások kialakítását valósítjuk meg, így a kiépítést ezeken az alapvető szempontokon keresztül végezzük.
LAN hálózat kialakítása
A fizikai pontok és az eszközök pontos meghatározása után a hálózatot méretezzük, majd az összeköttetéseket megvalósítjuk. A kialakítás során figyelembe vesszük a bővítési lehetőséget, illetve az olyan eszközök hálózatba kötését, amelyek az aktuális igény folyamán előre nem láthatóak voltak. Az összeköttetéseket általában CAT5E vezeték használunk.
A munkafolyamatunk ajánlati szakaszának első fázisát ezen szempontok alapján épül fel, blogbejegyzésünk folytatásában a többi fázist fejtjük ki részletesebben.